Szalvétatechnika kezdőknek 2. Lecke - az alapozás

Ha még nemolvastad az első leckét,kattints ide:

Kezdő lépések

2.Lecke 

Az alapozás

Tudjuk mindketten, hogy dekupázsolni szeretnél. Reményeid szerint nem is akárhogy! “Induljunk el a kályhától.” :)

Beszéljünk most az alapozásról néhány szót, mert fontos. Illetve a legfontosabb. Minden az alappal kezdődik. Ha az nem tökéletes, össze fog dőlni a kártyavár, amit nagy gondossággal építettél.
Megmutatom most őket egyenként, hogy tudd, mikor melyiket használd.
Az alapozó paszta (primer paste) vagy gesso nem akril festék. Nem is fednie kell, hanem a tapadást segíti elő, illetve egyenletes felületet biztosít. Vízbázisú, tehát az ecsetből sima vizes mosással eltávolíthatod.
Fehér és fekete színekben kapható. A fekete színű chameleon viaszpaszta vagy metál festék alá való, mert ezek jobban mutatnak sötét alapon.

Általában szivacsecsettel visszük fel a felületre, bár én szeretem például a fa alapoknál, ha megmarad a mintázat. Az sem zavar, ha az ecsetvonások is meglátszanak, így ilyenkor kihagyom az alapozót. Te döntöd el, milyen felületet szeretnél majd a végén látni. Ha egyenleteset, akkor szivacsecsetet használj, ha inkább rusztikusat, akkor ecsettel dolgozz vagy ki is hagyhatod.

Egy-két rétegben hordjuk fel, de nagyon fontos, hogy a rétegek megszáradjanak. Legjobb, ha magától szárad, nem kell siettetni. Vékony rétegben kend, akkor nem fogsz megőszülni a várakozás alatt. :)




Az akril alapozó (acrylic primer) egy folyékonyabb állagú festék. A világosabb akril festék alá visszük fel, mert azt szeretnénk, hogy jobban fedjen. Így nem kell két-három réteg festéket felhordanunk az alapra. Leginkább fém, üveg és műanyag felületek díszítése előtt ajánlott.

A dekorfesték alapozót kimondottan lágy dekorfestékhez (Decor Paint Soft) használjuk. Híg állagú, vízbázisú, átlátszó alapozó. Elsősorban régi bútorok vagy tárgyak felújításakor hasznos, mivel lezárja az előző festékréteget, ezáltal nem fog elszíneződni a lágy dekorfestéked.

És végül két eset, mikor nem használok alapozót. Az egyik, amikor pácolok, lazúrt vagy lazúrgélt fogok használni. 
Például dobozok belső felületén.

A másik, amikor fára fogok transzferálni. A már fentebb említett ok miatt jobban tetszik, ha átüt a fa erezete.

Remélem kipróbálod te is. :)
Bármilyen kérdésre szívesen válaszolok, igyekszem segíteni. 
Kövess Facebook oldalamon is. 
Ha további ötletekre is kiváncsi vagy nézd meg weboldalam.
Katie's Decoupage

Ha szerinted más is hasznát tudja venni, segíts egy megosztással.
Köszönöm a figyelmed, jó alkotást kívánok: Béres Kata



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Szalvétatechnika kezdőknek 1. Lecke - kezdő lépések

Szalvétatechnika kezdőknek 3.Lecke - a rizspapír használata